od Christiana Mörkena dne 09.04.2013

Větrná energie nekompromisně brání svou vedoucí pozici mezi obnovitelnými zdroji energie. Výhody jsou zřejmé: Ve srovnání s ostatními "zelenými energiemi" zabírají zařízení pro získávání energie z větru poměrně málo prostoru. Výroba energie probíhá bez znečištění a investiční náklady se rychle zaplatí. Krom toho, se tento mohutně rostoucí a vysoce inovativní průmysl neustále vyvíjí obrovským tempem. V současné době proto zaměstnává přibližně 70.000 lidí.

V roce 2013 jsou plány pro energetickou transformaci v německu potěšující: má být provedena systematická expanze v oblasti větrné energie. Pro letošní rok je plánována investice 22 miliard euro do pobřežních větrných farem v Severním a Baltském moři. Má být položeno celkem 2.150 km síťových rozvodů pod vodou. Je to velký a ambiciózní projekt, který je navržen tak, aby byla docílena maximální udržitelnost zásobování energií v rámci celé republiky. Zatímco zařízení na volném moři jsou investičně mnohem více intenzivnější než výstavba větrných farem na souši, na straně druhé vytvářejí energii efektivněji a spolehlivěji. Za nejúčinnější investici je však stále považována kombinovaná výstavba jak na moři, tak i na souši.

Přestože obecné poznatky výroby energie jsou především z větrných elektráren instalovaných na pobřežní pevnině, jsou známé i příklady úspěšných projektů v oblasti větrné energie v jižním Německu. Zejména se to týká projektů v hornatých oblastech. Avšak velká plošná rozsáhlost těchto příhorských větrných farem, nemá valný smysl. Optimální produkce energie z větru je efektivně pouze možná na horách. Z tohoto důvodu, jsou zde často realizovány jen jednotlivé jednotky k využití. Místa pro výstavbu větrných elektráren, zejména jako je Bavorský les, budou stále zajímavé.

LUFFT  VENTUS-UMB ultrasonický anemometr, instalace na větrné elektrárně v Bavorském lese

Oblast Bavorský les - SRN

 

Jsme rádi, že měřící a řídící technika LUFFT podporuje nové místo využívání větrné energie - Bavorský les. Náš Ventus UMB byl naistalován na větrné turbíny Vestas, aby tak nahradil anemometr a větrník. Vzhledem k tomu, že Ventus má vlastní topení, je riziko selhání měření minimalizovano - zejména se zvýšeným rizikem námrazy na čidle v zimě, je tato funkce velmi užitečná. Ventus UMB kontroluje rychlost a směr větru a současně vypočítává akustickou virtuální teplotu. Systém je založen na principu měření ultrazvukem, a je obzvláště stabilní tím, že zcela eliminuje možnost opotřebení mechanických komponent, jak je tomu u běžně používaných mechanických čidel. Bezchybný provoz větrných elektráren mohl být takto zajištěn nezávisle na teplotě, vlhkosti, tlaku vzduchu a dalších environmentálních proměnných veličinách. Tímto způsobem Lufft významně přispívá v postupu energetického přechodu.