od Andre Philippa dne 09.09.2013 (překl. jc)

Lufft XA1000: Smartphone měřící techniky

Od začátku projektu XA1000 byla v červenci 2011 vývojovému týmu firmy Lufft jasná jedna věc: Nástupce řady C je první debutant z nové rozhodující generace ručních zařízení Lufft. Tato nová série s příznačně zvoleným názvem X (PERT), se má kvalifikovat nejen technickými vlastnostmi, ale také si klade za úkol splnit všechny současné požadavky v oblasti produktového designu, použitelnosti a funkčnosti. Obtížný úkol pro vývojový týmu Lufft, pokud vezmete v úvahu, že se zavedením výrobků jako jsou tablety a chytré telefony, se v posledních letech takřka zásadně změnila koncepce obsluhy těchto zařízení, zejména máme na mysli pohodlné ovládání pomocí dotykové obrazovky.

Být jen "digitální" už nestačí!

"Intuitivním" uživatelským pohodlím, které nám nabízí spotřební elektronika, bude velmi brzy ovlivněn i design a konstrukce průmyslové elektroniky. Pro spotřebitele to může být pozitivní, ale nás, jako výrobce technických a průmyslových měřidel, to přivádí určitým způsobem do prekérní situace, protože zákazníci mají obecně vyšší očekávání co do úrovně výrobků, a to ve stejné cenové hladině. Naštěstí však přispívá povaze věci, že technologický vývoj postupuje a odpovídající potřebné výrobní komponenty jsou k dispozici stále se rozšiřující cílové skupině.

Všechny tyto poznatky byly začleněny do vývoje XA1000, protože vývojový projekt velmi rychle odhalil splnění těchto požadavků jako nezbytnost. Ve vývojové historii společnosti Lufft je XA1000 první zařízení, které není založeno na licencovaném operačním systému jako je např. Microsoft Windows CE, ale zároveň disponuje barevným grafickým displejem. Celoskleněný povrch přední části XA1000 je multi-touch obrazovka, což je umožněno použitím kapacitní dotykové technologie. Kromě obsluhy přímo pomocí obrazovky může být k ovládání použit i navigační kříž, který je vytištěn přímo na skle obrazovky. Ve vývoji jsme se snažili vytvořit atraktivní uživatelské rozhraní, které by bylo možné volně přizpůsobit na daný design zařízení.

Dalším cílem bylo najít pro uživatele nadčasové, funkční rozhraní s nepříliš hravým designem. Přitom bylo nutno projít několika dílčími kroky ve vývoji návrhu, v němž byla provedena některá konstrukční řešení, která byla následně vyhodnocena jako nevhodná a následně zrušena.

Co se týče výběru vhodného CPU, spolehli jsme se na nový produkt, který obsahuje integrovanou grafickou kartu pro ovládání obrazovky, čímž odpadla nutnost využití separátního grafického čipu. Použitou integrovanou grafickou jednotku bylo samozřejmě nutno přizpůsobit displeji v zařízení. Nutno podotknout, že toto přizpůsobení na začátku vývojového cyklu bylo nákladnější, než bylo očekáváno. Nicméně po šesti týdnech usilovné práce na úpravách přizpůsobení, jsme barevný displej dokonale ovládli. Toto namáhavé úsilí, jak jsme později zjistili, byla průkopnická práce, protože před námi nikdo nikdy zvolený čip nepřizpůsoboval použitému zobrazovacímu displeji. S postupujícím vývojem řešení se ukázalo, že náš na slunci velmi dobře čitelný displej vyžaduje poměrně komplexní systém řízení.

Od této chvíle bylo možno pozorovat postup vývoje XA1000 týden po týdnu. Například pro měření teploty a vlhkosti byl integrován nový způsob zobrazení, který naměřené hodnoty zaznamenané v dvojrozměrné matici graficky vyhodnocuje ve spojnicovém grafu přímo v přístroji.

Intuitivní uživatelské rozhraní

Za tímto účelem bylo nejprve nezbytné zajistit dobrou interakci mezi uživatelem, ovládajícím zařízení prstem, a samotným přístrojem. Proto byl v další fázi kladen důraz na vývoj, který dále optimalizoval dotykové ovládání. Následným krokem bylo přenést dynamický dotyk prstu na signál, kterému bude počítač rozumět. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou a velmi zajímavou oblast pro celé odvětví, vznikl v poslední době sice malý, ale důležitý segment trhu, který se omezuje pouze na několik specializovaných dodavatelů čipů. Tito jsou v současné době v nelítostném konkurenčním boji a každý dodavatel, pokud možno, drží co nejvíce informací v tajnosti tak dlouho, jak je to jen možné.

Proto bylo možné obdržet relevantní informace týkající se řízení skleněného dotykového displeje až po podpisu dohody o mlčenlivosti s výrobcem. Tím byl umožněn vývojovému oddělení Lufft vstup do vzrušujícího světa tzv. virtuálních dotykových objektů, který je založen na zcela nové koncepci obsluhy. Možnosti, které se vám tímto otevřou pro nové aplikace, se zdají být téměř neomezené.

Pomocí rozhraní USB, lze XA1000 spojit s vlastním softwarem Lufft "SmartGraph3", který je součástí dodávky. Aktualizace dostupné pro software zařízení, které poskytuje společnost Lufft, je tak možné provést jediným kliknutím.

Výsledek je možno spatřit v novém produktovém videu o zařízení Lufft XA1000 – Smartphone měřící technologie:

Celkově jsme věnovali vývoji XA1000 stovky dní. To není rozhodně mnoho času na vývoj ručního měřícího přístroje. A když uvážíme, že na bázi této nové generace zařízení Lufft se v budoucnu budou stavět další deriváty, které nabídnou intuitivní ovládání a podporu uživatelům pro jejich nové úkoly, lze vnímat tento vývojový krok jako významný milník produktů Lufft v oblasti ručních měřících přístrojů.

Další informace o naší nové sérii ruční měřících přístrojů naleznete na odkazu: www.lufft-xseries.com!