od Christiana Mörkena dne 31.03.2014 ( přkl. jc)


Vývoj senzorů pro různé měřící úkoly postupuje neustále kupředu rychlým tempem, a toto platí zejména v inovativní firmě jako Lufft. Po spuštění výroby XA1000 v listopadu 2013 výrobce měřící a regulační techniky přidává další přístroje v řadě. Rozšíření Lufft "X-Generation" představují novinky XC200 a XC250. Zatímco XA1000 je skutečný všestranný all-rounder, jsou oba nové typy měřících přístrojů řady XC opravdoví odborníci - specialisté. Novinky byly cíleně navrženy pro plnění úkolů v oblasti monitorování klimatu, pro jeho vyhodnocování a kontrolu, rovněž tak jsou i určené pro seřizovací a optimalizační práce. Noví "Technici" mezi ručními měřícími přístroji řady XC jsou zejména vhodní pro řízení klimatu v muzeích, skladech, budovách a rozvodných skříních. Vzhledem k tomu, že klima v místnostech a teplota okolního prostředí zde hrají důležitou roli.

Některé nutné měřící body jsou často těžko dostupné. Zde výrazně pomáhají měřící přístroje - řady XC.

Ruční přístroj XC250 byl vyvinut pro obtížná měření a má integrovaný pyrometr, který je také označován jako radiační teploměr. Bezkontaktní měřící činnosti jsou tak díky infračervenému rozhraní snadno realizovatelné. S typem XC200 lze měřit a vyhodnocovat požadované údaje o životním prostředí pomocí pevně zabudovaného snímače. Oba přístroje měří velmi přesně teplotu, relativní vlhkost a rosný bod.

XC250                                           XC200 a XC250                                      XC200

Při vývoji přístrojů byl inženýry společnosti Lufft opět kladen velký důraz na atraktivní design a stabilní manipulaci. XC200 a XC250 lze jednoduše ovládat dotykovým kapacitním "Touch-Glass" displejem a systémem tlačítek, které jsou uspořádány ve tvaru kříže. Naměřené údaje jsou zobrazovány na velkém multi-barevném LCD displeji s vysokým rozlišením a kontrastem. Tato kombinace vlastností uspokojuje uživatele všech generací velmi snadnou čitelností. Barevný displej je vyroben z tvrzeného skla, který dobře odolává mechanickému poškrábání. Navíc je dobře čitelný i při plném osvitu slunce. Přístroje pracují přesně i při venkovních teplotách -20 °C nebo dokonce +50 °C.

Všechny naměřené údaje mohou být spravovány, archivovány a analyzovány díky integrovanému  USB portu. Navíc je součástí dodávky přístrojů řady XC free software (os win) SmartGraph3, který umožňuje vizualizaci "live - dat". Kvalitní energetickou účinnost baterie lze docílit v automatickém režimu s funkcí vypínání a nastavení jasu obrazovky pro dané aktuální pracovní prostředí. Indikátor stavu baterie trvale zobrazuje aktuální úroveň nabití.

Řadami měřících přístrojů XA a XC ještě není vývoj měřidel "X-Generation" zdaleka ukončen. Právě nyní se pracuje na dalším inovativním vývoji zařízení v této oblasti. Těšte se tedy na další novinky!