2. června 2017

SHM31SHM30
SHM30 (v pravo) a SHM31

V budoucnosti, jeden z našich nových produktů podpoří meteorologické služby, dopravce, provozovatele zimních sportovních areálů a producenty energie v oblasti monitorování životního prostředí: SHM31 je schopen měřit hloubku sněhu až 15 metrů. Je to evoluce senzoru SHM30, který přišel na trh v polovině roku 2009.

Nový senzor výšky sněhu SHM31 v porovnání s předchozím SHM30

Na rozdíl od SHM30, který podporuje pouze jedno rozhraní je nový senzor výšky sněhu SHM31 vybaven třemi komunikačnímy rozhranímy RS232, RS485 a SDI-12. Z toho dvě mohou být použity současně, navíc je snímač kompatibilní se standardním protokolem UMB Lufft.

Nový design senzoru nevyžaduje přídavné ochranné pouzdro, čímž je kompaktnější a o cca 1 kg lehčí než jeho předchůdce. Zato vnější ochranný kryt je shodný pro obě verze senzoru SHM a nová automatická měrka úhlu velice zjednodušuje instalaci senzoru.

Kromě toho jsme zefektivnili ochranu proti tvorbě nánosu sněhu před čočkou senzoru a jejímu namrzání. Otápění průhledového skla a režim dálkově ovladatelného odmrazování zajišťuje, že výkon laseru je vždy plný a bez omezení námrazou.

Celkově má SHM31 stabilnější technologii měření než starší model, nižší požadavky na napájení. Nezklame ani v extrémních podmínkách.

Technologie SHM31

SHM31IA
SHM31 v akci

Princip měření je založen na spektroskopickém laserovém senzoru vzdálenosti (dálkoměr) s viditelným a proto snadno nastavitelným paprskem. Tato technologie umožňuje měřit výšku sněhu až do 15 metrů s milimetrovou přesností. Prostřednictvím vyhodnocení intenzity signálu, je senzor schopen odlišit různé materiály, například trávu od sněhu.

Metoda založená na měření laserem je nezávislá na kolísání teploty a má vyšší přesnost měření oproti obvyklým ultrazvukovým senzorům výšky sněhu. Další možné nežádoucí vlivy, např silné srážky, jsou kompenzovány chytrým senzorem s lehkostí.

Další rozhodující výhodou je robustní provedení senzoru výšky sněhu a princip měření bez driftu zajištující bezúdržbovost po celou dobu provozu. Použitím sady s referenční deskou lze kdykoli ověřit správnost naměřených dat přímo v terénu.

Vlastnosti SHM31:

  • milimetrová přesnost
  • měření na velké vzdálenosti (do 15 metrů)
  • různé, dálkově ovladatelné funkce regulace vytápění
  • dlouhá životnost
  • vysoká kvalita dat naměřených za všech povětrnostních podmínek
  • kompaktní pouzdro odolné vůči povětrnostním vlivům
  • rozlišuje mezi sněhem a jinými přírodními povrchy
  • jednoduché ověření měření v terénu
  • bezúdržbový