Větrný rotor místo větrné růžice – Větrné energetické domy
článek od Christiana Moerkena ( překl. jc) 10.10.2012

Větrný energetický dům

fotografie:EA Energie Architektur GmbH

Když dnes mluvíme o energetické účinnosti v oblasti bydlení a staveb, myslíme většinou na tepelnou izolaci, solární panely na střechách nebo použití dřevěných pelet jako paliva. Rovněž jsou známé pojmy jako energeticky efektivní dům nebo pasivní dům. První z nich je charakterizován kompaktním designem, sníženou vnější plochou, izolovanými stěnami, dvojitým nebo trojitým zasklením, rekuperací tepla z odpadního vzduchu, vzduchotěsným obvodovým pláštěm budovy a solárními tepelnými systémy.

Pasivní dům je další bezkopromisní vývojový stupeň energeticky efektivního domu. Design pasivního domu je charakterizován jeho kompaktní stavební technikou, velmi dobrou tepelnou izolací, optimalizovaným technickým vybavením a celkem vzduchotěsným pláštěm budovy. Pasivní dům nespotřebuje více než 15 kWh/m² nebo cca 1,5 m3 topného oleje popř. 1,5 m3 zemního plynu na čtvereční metr obytné plochy za rok. Pro srovnání: Novostavba spotřebuje dle zákonného předpisu ( DE ) stále ještě šest až deset litrů topného oleje na čtvereční metr obytné plochy.

Naproti tomu je však málo známý „Větrný energetický dům“. Obecně pracujeme s pojmy, jako jsou větrná energie, větrné turbíny nebo větrné elektrárny, ale co je to větrný energetický dům? Možná, že se jedná o dům s vrtulí na střeše? Ano, je tomu přesně tak. Proč používat střechu pouze k opětovnému získání energie ze slunce, když nám vítr neustále fouká kolem domu? Právě nyní v podzimním období slyšíme poryvy větru, které fičí skrze noční město, bouřlivý vítr silně cloumá se stromy a ranní nadílka spadlého listí v ulicích a zahradách nás informuje o jeho nočním řádění. Proč tedy nevyužít této přírodní síly a to po celých 24 hodin a kdykoliv? Zatímco solární články v nočních hodinách nepřinášejí žádný velký užitek, může větrná turbína, která je zcela nezávislá na denním nebo nočním čase vyrábět energii.

 

Ukázka domu na větrnou energii. fotografie:EA Energie Architektur GmbH

Malé větrné rotory nebo elektrárny jsou výborným instalačním doplňkem solárních panelů na střeše, aniž by byla narušena jejich funkčnost. Chcete-li zjistit, zda je váš soukromý dům nebo administrativní budova vhodná pro umístění malého větrného rotoru nebo malé větrné elektrárny je nejvhodnějším řešením instalace kompaktní meteorologické stanice výrobce Lufft s označením WS200 - UMB. Senzor velmi spolehlivě měří rychlost a směr větru. Jen tak je možné co nejrychleji určit, zda objekt je na vhodném místě pro budoucí efektivní využití energie z větru. Jsou-li již malé větrné rotory nebo elektrárny na střeše instalované, slouží kompaktní meteorologická stanice k trvalé kontrole výnosnosti systému.

zpět