Meteorologické služby používají ceilometry v různých oborech a dodávají nasbírané údaje o měření odpovídajícím zákaznickým skupinám. To mohou být správy civilních a vojenských letišť, letištní meteorologické služby a konzultační pracoviště a uživatelé technologie pro ekologické měření nebo výzkumná pracoviště v oblasti klimatologie. Další oblasti použití jsou výzkum rozložení částic v atmosféře a určení výšky směšovacích vrstev. Mimo to jsou užitečné pro zlepšení modelů předpovědi počasí, ve kterých je počítáno i s daty o znečištění vzduchu. Díky tomu může být např. silný déšť lépe předpovězen. KNMI má podobné skupiny zákazníků, ale jsou více zaměřeni na námořní použití, kde informace o uspořádání oblačnosti vzhledem k rostoucí letecké dopravě jsou důležité pro ropné, větrné a montážní plošiny.

 

Rozhodnutí o takto velkém tendru často trvá déle než jeden rok a je s ním spojeno spousta administrativy. Proto Lufft nenabízí jen odpovědi na všechny požadavky zákazníka, ale pořádá i školení o produktu buď ve formě webinářů nebo jako produktová školení v pobočkách firmy Lufft.

  

Optické senzory od Lufftu

Optické senzory (senzory pro měření výšky sněhu a ceilometry) jsou vyvíjeny na pracovišti Lufftu v Berlíně, které vede Holger Wille. Proto se současná školení pro senzor výšky oblačnosti konají zde. Areál se nachází v tzv. Berlin Adlershof, průmyslovém parku, kde se shromažďuje mnoho high-tech firem, které profitují ze vzájemné spolupráce.

 

 Výroba Ceilometru Holger Wille se senzorem sněhu 
Jessika Schugard a Holger Wille
na střeše budovy Lufft Berlín 
Výroba ceilometru CHM 15k  Holger Wille se
senzorem sněhu SHM30 

 


Ale co, kromě patnáctikilometrové výšky snímání oblaků, dělá CHM 15k tak skvělým senzorem?
 

Vzhledem ke své konstrukci dvojitého obalu v kombinaci s okenním dmychadlem a automatickým topným systémem je CHM 15K odolný proti kondenzaci vlhkosti, srážkám, zmrzání nebo přehřátí. Má vysokou optickou citlivost, přesné výsledky, dlouhou životnost stavového laserového zdroje, malé pásmové filtry a vysoce citlivý senzor pro snímání obrazových informací. Díky tomu přístroj měří více vrstev oblačnosti a zároveň není pro oči nebezpečný jako jiné laserové zdroje. Modulární konstrukce umožňuje nenáročnou údržbu a pohodlný servis. Dodává se se snadno použitelným softwarem pro ukládání dat a vytváření různých datových telegramů, tímto softwarem je možno také nastavit samotný přístroj. Měřená data zpětného rozptylu jsou ukládána ve formátu NetCDF. 

 

Normalizační procesy Ceilometru 

Zatím byly publikovány tři normy LIDAR od německých a mezinárodních normalizačních organizací ve spolupráci s technickými výzkumníky, konstruktéry a uživateli produktů LIDAR. Společně se snaží vyhledat a určit smysluplné normy a regulace. Dvě německé normy již byly přijaty globálně Mezinárodní organizací pro normalizaci (ISO). Aktuálně je v Německu vyvíjena LIDAR norma pro zpětný rozptyl.

 

Pestrá škála použití ceilometrů jako "malých" LIDAR systémů roste, a proto je nezbytné standardizovat "technologii měření částic". Dobrým příkladem použití LIDAR ceilometrů je erupce sopky Eyjafjallajoekull v roce 2010, kdy by mohla pouze tato technologie poskytnout informace o vertikálním rozsahu oblaku a koncentraci popela v ní. Popel sopky se šířil z Islandu po celé Evropě a ovlivnil kvalitu ovzduší. V té době již byl CHM 15k k dispozici a byl jediný, který byl schopen poskytnout data o vertikální konstrukci a šíření oblaku popela. Výhody tohoto nástroje se ukázaly, zejména v přímém porovnání s existující měřící sítí. Tehdy nebylo možné pozorovat data v reálném čase. Proto byly pohyby oblaku popela simulovány později podrobně ve vysokém rozlišením.

 

Graf naměřených hodnot DWD

(Interpretace naměřených hodnot z DWD)

 

V takových případech je standardizace údajů o znečištění ovzduší a s tím spojených ceilometrů opravdu na místě, protože měřicí zařízení musí dodávat celosvětově porovnatelné hodnoty, za účelem nastavení pravidel např. pro letový provoz. Významnou činnost související s kontrolou znečištění ovzduší provádí standardizační komise NA134, komise ochrany ovzduší (KRDL) ve VDI (Svaz německých inženýrů) a DIN (Německý ústav pro normalizaci). Také Světová meteorologická organizace (WMO), zastoupená svou technickou komisí pro přístroje a metody pozorování (CIMO) se podílí na hledání optimálních řešení.

 

Klasifikace různých LIDAR systémů na trhu do různých tříd může být v budoucnu vylepšena zavedením norem pro měření částic a dat o znečištění ovzduší. Lufft si klade za cíl splnit tyto vysoké požadavky s cílem odhalit různé vrstvy částic, základnu oblačnosti a odvodit další typy měřicích profilů, a to při vynikajícím poměru cena-výkon. 

 

Další informace na následujících odkazech:

- Ceilomapa DWD

- Výklad hodnot měření z DWD

- Více se dozvíte o výběrovém řízení DWD

- Více se dozvíte o výběrovém řízení KNMI