od Heleny Wingertové 18.02.2016 (překl. ME)

blog titel solaranlage blitz

Každým dnem se na světě vyskytne zhruba 1000 bouřek s 4-10 miliony blesků. Průměrně 700 lidí ročně je zasaženo těmito světelnými výboji, z čehož 75% případů končí poraněním s dlouhodobými následky, ve třech případech ze sedmi končí úmrtím. Zejména na otevřených prostranstvích je riziko vysoké, dnešní dobou však naštěstí klesá. Důvodem je fakt, že raději než venku zůstáváme v automobilech a uvnitř budov, které jsou téměř všechny chráněny bleskosvody.

Jak vůbec bouřky vznikají?

Mraky se tvoří, když vlhký vzduch, který je ohříván sluncem v dolní vzduchové vrstvě, vystoupne vzhůru, kde se opět ochladí a vytvoří tak malé kapky. Pokud se kapky vodní páry třou s přítomnými ledovými krystalky ve vysokých nadmořských výškách, tvoří se tak bouřkový mrak (cumulonimbus), protože kladně a záporně nabité dešťové kapky se od sebe oddělují, dochází tak k elektrostatickému nabití mraku. V určitém okamžiku se pak napětí vybije v podobě blesku, těžké ledové krystaly dopadají na zem ve formě krupobití či deště.

blitz ber meer 184x184 blitz ber berg 184x184
Dost nebezpečné: blesky nad oceánem Přírodní podívaná: světelné výboje často 
nastanou ve vyšších nadmořských výškách

Solární panely, větrné turbíny a elektrické vedení: bezmocně vystavěny?

Pro rozvodné sítě, větrné turbíny a fotovoltaické panely mají údery blesků vážné následky: jsou jim vystavěny téměř bezbranně. V těchto případech, kdy blesky způsobí přepětí nebo dokonce poškození ohněm, je větším problémem nedostatek důkazů pro jejich vznik a to je noční můra pro poškozené, kteří jsou závislí na plnění smluv o pojištění, nebo musí čelit vysokým ekonomickým ztrátám.

Koneckonců je téměř 20% poškození fotovoltaických systémů způsobeno údery blesků. I zde mohly být použity takzvané přepěťové ochrany (Surge Protective Devices). Podmínky takovýchto zařízení jsou nyní dostupné pro fotovoltaické systémy podle evropské normy EN50539-11:2013 „Požadavky a zkoušky přepěťových ochran pro fotovoltaické systémy“. Zjednodušeně řečeno, zařízení na ochranu před blesky musí být vždy nainstalováno tam, kde je výstup 10 kW a výše.

WS 800-UMB: detekce blesků a informace o počasí v jednom

Existuje multifunkční senzor, který současně detekuje a počítá vyzářené elektromagnetické vlny blesků? Od loňského října máme v nabídce senzor WS800-UMB, který tuto funkci má. Kromě toho inteligentní „All-in-One Sensor“ měří teplotu, relativní vlhkost, tlak vzduchu, směr a rychlost větru, intenzitu a množství srážek a též globální záření. Vzhledem k tomu, že velké solární a větrné elektrárny jsou již závislé na monitorování meteorologických čidel, WS800 tak splňuje mnoho potřeb najednou a to jedním kabelovým spojením. Potenciální zkreslující jevy taky nejsou problémem. Rozsáhlé experimenty se simulátorem blesku v laboratoři a otevřeném poli ukázaly, že senzor je odolný i proti jiným elektromagnetickým zářením, které např. vznikají u vysokorychlostních tratí.

ws800 seitlich 184x184 ws800 von oben 184x184
WS800 – více než jen detektor blesku                  WS800 ukázán z vrchu